تبلیغات

تعمیرات کولر آبی و نحوه عیب یابی آن

۰
تعمیرات کولر آبی و نحوه عیب یابی آن
تعمیر کولر آبی در تهران

به شما پیشنهاد می کنیم که این مطلب را بخوانید. زیرا مطمئن باشید که بعد از خواندن این مطلب اطلاعات زیادی درباره کولرهای آبی یاد خواهید گرفت.

تعمیر کولر آبی در تهران

به شما پیشنهاد می کنیم که این مطلب را بخوانید. زیرا مطمئن باشید که بعد از خواندن این مطلب اطلاعات زیادی درباره کولرهای آبی یاد خواهید گرفت.تاریخچه کولر آبی :

قدیمی‌ترین نمونهٔ کولر آبی در جهان، که همان بادگیر است در حدود هزاران سال پیش در ایران اختراع شد.

کارکرد بادگیرها به این ترتیب می‌باشد که هوای جاری بیرون از خانه را به داخل خود می‌کشد و با تشت‌های آبی که درونش تعبیه شده، هوا را خنک و سبک کرده و به داخل خانه هدایت می‌کند.


کولر آبی، کولری است که با تبخیر آب، هوا را خنک می‌کند. کولرهای آبی با فرایند سرمایش تبخیری کار می‌کنند. سرمایش تبخیری فرایندی است که در آن از پدیدهٔ تبخیر به عنوان یک جاذب گرمایی طبیعی استفاده می‌شود.

در این فرایند گرمای محسوس هوا جذب شده و به عنوان گرمای نهان لازم برای تبخیر اب استفاده می‌شود. مقدار گرمای محسوس جذب شده به مقدار آبی که تبخیر می‌شود بستگی دارد.سرویس و نگهداری کولر آبی چه در شروع استفاده و چه در پایان دوره استفاده بسیار حائز اهمیت است. چرا که قطعات داخلی کولر به طور مرتب در مواجه با رطوبت زیاد بوده و امکان پوسیدگی و زنگ زدگی وجود دارد و نیاز به تعمیر کولر آبی می باشد.


برای دریافت خدمات تعمرات کولر آبی در این صفحه نیز اطلاعات بیشتری موجود می باشد.سرویس کولر

ابتدا کولر را خاموش و برق آن را قطع نمایید. دریچه های خروجی باد کولر در اتاق ها و سالن ها را باز کنید تا در شروع کار کولر به موتو فشار نیاید. سپس اقدام به سرویس کولر نمایید.

دریچه های کولر را باز کنید. برای این کار درپوش را از محل های مخصوص گرفته و بشکل عمودی به طرف بالا بکشید تا قسمت انتهای کولر جدا شود سپس درپوش را به طرف خارج کشیده و آن را بیرون آورید.


در صورت کهنه بودن پوشال ها، آنها را تعویض نمایید و در غیر این صورت آنها را با آب بشویید. هر دوسال یکبار پوشال ها را تعویض نمایید. شکم پوشال ها را بگیرید تا آب روی تسمه و پمپ نپاشد.


دریچه اطمینان آب را باز کنید و تشتک پایین را بشویید. در صورتی که کف کولر رسوب دارد با مواد جرمگیر آن را تمیز کنید.

کفی و پایه های تشتک و محل نصب شناور را با سمباده تراشیده و ضد زنگ بزنید و سپس رنگ کنید تا عمر آن افزایش یابد.
بخشی از خدمات عیب یابی و تعمیر کولر آبی شامل موارد زیر است:

کار نکردن الکترو موتور و پمپ آب با زدن کلید
خنک نبودن باد کولر آبی
واتر پمپ کار می کند اما موتور فن کار نمی کند
موتور فن کار نمی کند
صدای ناهنجار پمپ
از کار افتادن یکی از دورهای موتور فن
صدای زیاد کولر آبی
روشن و خاموش شدن خودکار موتور فن
سرریز شدن آب کولر
وجود قطرات ریز در جریان هوا
عیب یابی، دلایل و تعمیر کولر آبی
روشن نشدن کولر و پمپ آب
کار نکردن موتور کولر و وزیدن باد گرم
کم بودن کیفیت باد خنک
روشن نشدن موتور
کارکردن تنها در دور تند یا کند
صدا دادن کولرنکات مهم برای تعمیر کولر آبی :

اگر سرویس فصلی و پایان فصل را بخوبی انجام دهید از کولر خود می توانید سالها استفاده کنید .

سرویس پایان فصل شامل : خالی کردن آب و خشک کردن کولر ، باز نمودن موتور و پمپ ، گریسکاری و روغن کاری نقاط گردنده و حساس و استفاده از روکش برزنتی ضد آب و… می باشد.
ساختمان موتور کولر آبی

این نوع موتورها از نوع قفسی (قفس سنجابی) با راه انداز خازنی یا مقاومتی دو دور می‌باشند، که در قدرتهای مختلف ۰٫۲۵ ، ۰٫۵ و ۰٫۷۵ اسب بخار و بالاتر نسبت به حجم هوادهی کولر انتخاب می‌شوند.

این نوع موتورها به دلیل نداشتن کلکتور (روتور سیم پیچی شده) با صدای بسیار کم ‌، حجم ، قیمت کمتر و عمر طولانی‌تر مورد استفاده قرار می‌گیرند.

موتور کولر دارای دو دور حدود ۱۰۰۰ و ۱۵۰۰ دور در دقیقه است، که به نام دور کند و دور تند معروف است. ساختمان این موتورها بر اساس سه مشخصه سیم پیچ که راه انداز دورکند و دورتند هستند، ساخته می‌شوند.
نکاتی که قبل از خرید کولرآبی باید به آن توجه کرد:

کولرهای آبی در ابعاد و مدلهای مختلفی وجود دارند که ابعاد آنها نشان دهنده هوادهی کولر در دور تند میباشند که در هنگام خرید باتوجه به میزان نیاز مصرفی ومتراژ فضای مورد استفاده، تعداد دریچه خروجی هوا باید آن را انتخاب کرد .


نوع خروجی هوای کولر که در کولرهای آبی متفاوت است که نوع خروجی آنها به 2مدل تقسیم میشود:

1- مدلهایی که خروجی هوای آن ازسقف کولر است

2- مدلهایی که خروجی هوای آن از قسمت از قسمت جانبی کولر است که باتوجه به محل قرارگیری کولر باید به انتخاب مدل آن توجه کنید .

برای مثال در صورتی که کولرآبی شما در محلی مانند بالکن قرارمیگیرد و به دلیل محدود بودن جا دستگاه باید به شیشه بصورت چسبیده قرار گیرد وهوا از این طریق وارد شود در این شرایط باید از کولرهایی استفاده کنید که خروجی هوای آنها در قسمت جانبی قرار دارد .
+ نوشته شده توسط Rezamiri در ، ۱۵ بازدید ، بدون دیدگاه
موضوعات: تعمیر کولر و چیلر و شوفاژ
برچسب‌ها: تعمیر کولر آبی، کولر آبی
هیچ نظری برای این نوشته وجود ندارد، شما اولین نظر را بنویسید ...
 captcha 
 
نوشته‌های اخیر
نظرات اخیر برای نوشته‌ها