تبلیغات

فعال‌سازی و نگهداری سیستم های برودتی

۰


فعال‌سازی سیستم برودتی را می‌توان به شکل پایین تعبیر کرد :

پیشرفت پروسه نصب دستگاهها از تراز ابتدایی تا مقطعی که سیستم , کار مایحتاج را انجام دهد .

پیمانکاران اکثری در‌این فرمان دخالت دارا هستند :

نصب کننده دستگاههای برودتی , برق‌کار , لوله‌کش , سازندگان ساختمان , نجار و . . . . به خواسته همیاری نزدیک این پیمانکاران زیاد کلیدی است همه کارهایی که می بایست انجام گیرد زیر لحاظ یک نفر –مهندس سیستمهای برودتی - انجام پذیرد . پروسه ایمنی در هر تراز حتماً بایستی رعایت شود .در حین فعال‌ساز‌ی , مساله ذیل بایستی رعایت گردد :


1 . با مراجعه به داده ها آفریننده صرفا از مبرد رقم خورده به کارگیری فرمایید .
2 . مبرد جایگزین تنها در شکل تأیید آفریننده دستگاهها استعمال شود .
3 . مبردی که احتمال آلودگی در آن وجود داشته باشد به کارگیری نکنید .آلودگی


روند نصب سیستم از هرگونه آلودگی و حتی‌الامکان بدور از هوای مرطوب انجام گیرد . از ورود هرگونه جسم فرنگی مثل براده فلز , مواد جوشکاری , رسوبات کربنی - که پس از جوشکاری ساخت می گردد - به سیستم لوله‌کشی خودداری نمائید .در شکل پیشگیری نکردن , در اثر هوا و رطوبت خوردگی تولید خواهد شد و ایرادات دیگری که در ذیل آمده هم پیدایش خواهد کرد :

1 . چنانچه روغن مستعمل آلوده و کثیف باشد بر مرحله لوله‌های مسی رسوب تشکیل میگردد . این رسوب در یاتاقانها و سطح های صاف که حرارت بالا دارا‌هستند تولید می گردد . وجود رطوبت در سیستم هم می تواند علت این دستور باشد .


2 . چنانچه تخلیه هوا در سیستم به صدق انجام نگرفته باشد , یخ‌زدگی اختلال اصلی ساخت می کند .


3 . روغن ملازم با گازهای تقطیرناپذیر در دماهای بالا تغییر‌و تحول شیمیایی پیدا مینماید . تجزیه شیمیایی مبرد و روغن برای مبرد R22 و مجموعه R500 احتمال بیشتری داراست .

در حضور مولکولهایی که دربرگیرنده هیدروژن می‌باشند این تجزیه شیمیایی ساخت اسید هیدروکلریک و هیدروفلوریک مینماید که برای کمپرسورهای بسته و نیمه‌بسته فراوان زیان آور است . به همین بهانه سیستم بایستی بازه دوره کافی پایین کار تخلیه هوا قرار گیرد .
تخلیه


تخلیه بدون نقص هوا , رطوبت و گازهای غیرقابل تقطیر از سیستمهایی که از مبردهای هالوژن استعمال می‌نمایند شدیداً سفارش می شود . در صورتیکه این کار به صدق انجام نشود وجود هوا و یا این که گازهای غیر قابل تقطیر سبب بالا رفتن فشار تخلیه کمپرسور شده و سیستم در دمای بالایی کار می کند .

وجود هوا به این مضمون‌ است که رطوبت هم در سیستم موجود است . درصورتی که اندازه رطوبت به قدری باشد که منجر اشباع خشک‌کن/فیلتر شود , رطوبت باقیمانده در شیر انبساط یا این که لوله مویی یخ زده شده و جریان مبرد را مسدود مینماید .

در شرایطی که سیستم زیر تست نشت مبرد با فشار بالا قرار گیرد و آن‌گاه تخلیه بی نقص شکل نگیرد نیتروژن ( ازت ) باقیمانده منجر بالا رفتن فشار کار خواهد شد .دو شیوه برای تخلیه سیستم : فضای خالی عمیق و رویه رقیق‌سازی

شیوه فضای خالی عمیق


به مراد انجام تخلیه درست , یک پمپ فضای خالی عالی مایحتاج است . فضای خالی مطلوب زیر حالت معمولی محفظه می بایست تا 20 torr بدست آید .

دوران زمان انجام فضای خالی عمیق بستگی به جور سیستم دارااست : هر چه سیستم بزرگتر باشد مجال بیشتری موردنیاز است . بازه زمانی وقتی که یک سیستم بایستی ذیل کار تخلیه قرار گیرد به عهده سرویسکار سیار است و می بایست طبق راهبرد کمپانی مربوط انجام گیرد . گهگاه مشتری فرصت خاصی را ملاک کار قرار میدهد .

بدیهی است که پمپ فضای خالی بزرگتر , فرصت کار را کمتر می نماید . گه گاه سیستم را به بازه بیست و چهار یا این که چهل و هشت ساعت ذیل فضای خالی قرار میدهند تا اطمینان صددر‌صدر نتیجه ها شود که سیستم از هر مدل آلودگی مبراست .چگونگی کسب اطمینان از سعی با صرفه سیستم


متخصص ها داما آریا با انگیزه کسب اطمینان از تلاش درست سیستم و توقع از قدمت طولانی دستگاه و برای کاهش مخارج تلاش آن محاسبه لیستی تهیه و تنظیم کرده اند .


علامتها هشدار دهنده


هر مورد از نشانه ها تحت قادر است نشانگر کمبود تلاش مناسب در ایجاد یا این که چرخه سیستم باشد :

• آلوده و کثیف بودن کویلهای اواپراتور , کویلهای کندانسور و فیلترها قادر است موجب کاهش کارایی سیستم تهویه , ارتقاء هزینه انرژی و کاهش قدمت دستگاه شود .


• آلوده بودن مولفه های دمنده جریان هوای ناکافی و غیر مناسب تولید می نماید که فیض در کاهش همت و منفعت وری سیستم دارااست .


• متراکم شدن در‌این هم قادر است موجب صدمه آب شده و سکو رطوبت درون را پایین تاثیر قرار دهد .کارهایی که بایستی انجام دهید :


به صورت منظم و دست کم 4 دفعه در سال رسیدگی های اضطراری را انجام دهید ( در اولِ فصل سرد , در اولِ فصل گرم , در وسط فصل سرد و در میانه فصل گرم ) .

این رسیدگی بایستی دربرگیرنده موردها تحت باشد :


• بده بستان تسمه های کهنه
• بازرسی و بده بستان تسمه و دمنده
• بازرسی و روغنکاری محل دمنده
• تمیز کاری در این , کاغذ و سیفون چگالنده
• بازرسی روغنکاری ترموستات
• تمیز کاری کویلهای کندانسور و اواپراتور

+ نوشته شده توسط Rezamiri در ، ۱۸ بازدید ، بدون دیدگاه
هیچ نظری برای این نوشته وجود ندارد، شما اولین نظر را بنویسید ...
 captcha 
 
نوشته‌های اخیر
نظرات اخیر برای نوشته‌ها