تبلیغات

نحوه اتصال لوله 5 لایه

۰
نحوه اتصال لوله 5 لایه

موارد مصرف | روش نصب

اتصالات لوله‌های اس پی پی (spp) به دو روش کوپلی (مهره ماسوره) و پرسی نصب می‌شوند.

موارد مصرف | روش نصب

اتصالات لوله‌های اس پی پی (spp) به دو روش کوپلی (مهره ماسوره) و پرسی نصب می‌شوند.

روش اول آسان‌ترین راه است که با لوازم کاملاً ابتدایی قابل نصب است. ابتدا لوله را با قیچی یا گردبر به اندازه لازم بریده. سپس به وسیله ابزار کالیبر داخل لوله را کمی گشاد کرده و با استفاده از تیغه‌های در انتهای کالیبر با حرکت چرخشی دیواره داخلی لوله را به صورت کونیک در آورید.

انجام این کار بسیار مهم است چون دیواره لوله قبل از کالیبر زدن برنده است و ممکن است اورینگ لاستیکی اتصال را در زمان نصب پاره کند و این می‌تواند باعث آب بندی نادرست و نشتی آب شود.

در آخر بعد از کالیبر زدن اول مهره اتصال را از لوله رد کرده سپس حلقه مخصوص را به سر لوله وارد کنید. حال لوله را وارده اتصال کرده و با یک آچار تخت و با آچارفرانسه مهره محکم کنید.

روش دوم هم بسیار آسان است با این تفاوت که این روش نیاز به ابزار مخصوص دارد. اتصالات پرسی به علت نداشتن مهره سبک‌تر در نتیجه ارزان‌تر می‌باشند.

روش نصب اتصالات پرسی مانند اتصالات کوپلی باید حتماً قبل از نصب، لوله کالیبر شود. سپس لوله را وارد اتصال پرسی کرده برای اطمینان از اینکه لوله به طور کامل وارد حلقه استیلی شده است از سوراخی که در انتهای حلقه استیلی است می‌توان استفاده کرد. بعد با استفاده از دستگاه پرس برقی (هیدرولیکی) یا پرس دستی حلقه استیلی پرس می‌شود.
در نصب لوله های 5 لایه با توجه به وجود انشعاب های متعدد و لزوم استفاده از اتصالات در محل تغییر جهت و یا تغییر سایز لوله معمولا از دو روش متفاوت و دو نوع اتصال استفاده می گردد. این اتصالات بنا به نحوه قرارگیری بر روی لوله و روش نصب آن ، اتصالات پرسی و اتصالات کوپلی خوانده می شوند :

اتصالات پرسی : این نامگذاری به این علت انجام گرفته که در این نوع اتصال، حلقه ای بر روی لوله قرار گرفته و توسط وسیله مخصوصی بر لوله فشرده (پرس) می گردد، به این ترتیب آج های اتصال در گوشت درونی لوله فرو رفته و به کمک اورینگ هایی که در کنار این آج ها قرار دارد، ارتباط بوجود آمده را آب بندی می کند و از نفوذ پذیری آب جلوگیری بعمل می آورد.


توضیح شکل ظاهری اتصال پرسی SPP:

اتصال پرسی SPP از چهار جزء متفاوت تشکیل شده است :

۱. بدنه اتصال پرسی SPP:

بدنه اتصال از جنس برنج می‌باشد که جهت مقاوم سازی و زیباسازی توسط آلیاژ نیکل آبکاری شده است. بر روی بدنه اتصال SPP آرم شرکت و سایز آن حک شده. و در خروجی انشعاب هر اتصال عاج‌های معکوسی جهت نگهداری لوله در جای خود می‌باشد.

1-1 برنج : آلیاژیست که از مس و روی تشکیل شده است که در برابر اکسید شدن مقاوم بوده و به علت انعطاف پذیری توان مقاومت در برابر فشارهای جانبی مانند فشار عبور آب و فشارهائی که در اثر پنهان سازی درون مصالح ساختمانی بر آن وارد می شود را داراست.

1-2 نیکل: آلیاژیست به رنگ نقره ای‌ و به خوبی‌ جلا می‌گیرد. این فلز به علت انعطاف پذیری و دوام زیاد در برابر اکسید شدن برای آبکاری و روکش فلزات دیگر مورد استفاده قرار می‌گیرد.

با توجه به تعاریف‌ داده شده از این دو فلز، که هر دو منعطف بوده و در مقابل اکسید شدن مقاوم می باشند، بدنه اتصال از ترکیب مناسبی برخوردار بوده و برای یک رابطه انشعابی، تاسیسات آب گرم و سرد بسیار مناسب می‌باشد.


۲. اورینگ‌های اتصال پرسی SPP:

در اتصالات پرسی SPP بمنظور جلوگیری از نفوذ پذیری آب علاوه بر فشرده شدن عاج‌های بدنه اتصال در گوشت درونی لوله، در هر انشعاب از دو اورینگ لاستیکی نیز استفاده میشود. این اورینگ‌ها از ممتاز‌ترین اورینگ‌های لاستیکی بوده که در فاصله مشخص از یکدیگر در میان عاج‌ها قرار گرفتند. این اورینگ‌ها مقاومت گرمایی بالایی دارند و به سادگی‌ دچار خشکی و شکنندگی نمی‌شوند.


۳ . حلقه استیل اتصال پرسی SPP:

قسمت سوم یک اتصال پرسی حلقه‌ای از جنس استیل ضد زنگ (Stainless Steel) می‌باشد. که وقتی‌ بدنه اتصال در درون لوله قرارمی‌گیرد این حلقه بر روی لوله قرار گرفته و عملا لوله در میان حلقه استیلی و بدنه برنجی مهار میشود.

بر روی این حلقه از جنس استیل سوراخهایی تعبیه شده که لوله به محض جا افتادن در جای خود از آن سوراخها قابل رویت بوده و آماده برای فشرده شدن حلقه بر روی آن می‌باشد.

فلز استیل: ۱۰۰% در مقابل زنگ زدگی مقاوم بوده و دارای استحکام قابل ملاحظه ای است. که به محض فشرده شدن بر روی لوله به هیچ عنوان قابل برگشت نمی‌باشد.


۴. مهار پلاستیکی اتصال پرسی SPP:

این مهار‌های پلاستیکی که در انتهای آج هر انشعاب قرار دارد جهت نگهداری و مهار حلقه استیل بر روی بدنه اتصال می‌باشد. این مهارها با نگهداری حلقه استیل در جای خود بر روی بدنه اتصال، بالا رفتن سرعت در اجرا می شود.


نوع نصب اتصال پرسی SPP:

با توجه به توضیحات بالا درباره مشخصات اتصالات پرسی SPP شایان ذکر است نصب این اتصالات به سادگی هر چه تمام ترانجام می‌گیرد. به این صورت که ابتدا لوله کالیبر شده وارد انشعاب اتصال پرسی شده و در میان آج‌های بدنه و حلقه استیل قرار گرفته و پس از رویت از سوراخهای حلقه استیل توسط دستگاه پرس حلقه استیل بر روی لوله فشرده (پرس) شده و اتصال به صورت کامل انجام میشود.


سرعت نصب اتصلات پرسی SPP:

نصب به شیوه ارائه شده بسیار ساده و با سرعت قابل ملاحظه ای انجام می‌گیرد، به همین علت یکی‌ از مزایای استفاده از این اتصالات پرسی سرعت اجرای بالای آن می‌باشد، بطوریکه نصب لوله های پنج لایه با این اتصالات در قیاس با اجرای گونه‌های دیگر (سیستمهای سنتی‌) حدود ۱۰ برابر سریع تر می‌باشد.


وسیله‌های نصب اتصال پرسی SPP:

نصب اتصالات SPP نیاز به ادوات خاصی‌ دارد که در ادامه به برخی از آنها اشاره می شود:


کالیبر:
این وسیله جهت کالیبر کردن و باز کردن فضای ابتدیی لوله جهت ورود لوله به داخل انشعاب اتصال می‌باشد به طوری که اورینگ‌های بدنه اتصال صدمه نبیند.

قیچی :
از این ابزار جهت برش لوله استفاده میشود.

فنر خم کن :
از آنجا که در این سیستم لوله کشی برخی از تغییر مسیر های لوله با خم کردن آن و بدون استفاده از ابزار انجام می گیرد ، ابزاری با عنوان فنر خم کن برای انجام سریعتر و راحتتر این امر در نظر گرفته شده که خم مورد نظر را در لوله بوجود می آورد.دستگاه پرس دستی اتصال پرسی SPP:

این دستگاه جهت فشردن حلقه استیل بر روی لوله بوده و دارای فک هایی با سایز های متفاوت است. همچنین قابلیت جابجایی آسان را نیز دارا است.

نحوه ی عملکرد این دستگاه به این طریق است که ابتدا فک مورد نظر جهت انجام پرس بر روی اتصال قرار گرفته و سپس فک دستگاه را توسط اهرم های دستی که در انتهای دستگاه قرار دارد باز کرده بر روی حلقه استیل قرار داده سپس اهرم ها را با فشار دست جمع کرده تا دهنه فکها به هم برسند به ایت ترتیب عملیات پرس بطور کامل انجام می گردد.


دستگاه پرس برقی هیدرولیکی اتصال پرسی SPP:

نحوه عملکرد این دستگاه به این شکل است که ابتدا فک مورد نظر جهت انجام پرس بر روی اتصال را سوار بر دستگاه نموده سپس انتهای فکها را با دست باز کرده بر روی حلقه استیل قرار داده و با فشردن دکمه دستکاه بطور اتوماتیک فکها جمع شده و عمل پرس انجام می شود.

منبع: سوپر پنتاپایپ
+ نوشته شده توسط Rezamiri در ، ۱۰۵ بازدید ، بدون دیدگاه
موضوعات: لوله و شیرآلات
برچسب‌ها: لوله سوپر پایپ
هیچ نظری برای این نوشته وجود ندارد، شما اولین نظر را بنویسید ...
 captcha 
 
نوشته‌های اخیر
نظرات اخیر برای نوشته‌ها