تبلیغات

انواع سیم کشی کولر آبی و گازی

۰
انواع سیم کشی کولر آبی و گازی

سیم کشی کولر آبی و گازییکی از مهم ترنی بخش های تمامی کولرهای آبی و گازی بخش سیم کشی آن هست. اگر می خواهید که بخش سیم کشی کولر را یاد بگیرید. می توانید از این مقاله دیدن کنید.

سیم کشی کولر آبی یکی از مواردی است که انتظار می رود مهندسین برق به خوبی به آن مسلط باشند و در نصب کلید کولر دقت نمایند. در این بخش چگونگی سیم کشی کولر آبی مرحله به مرحله بیان می شود.
برای کولرهای آبی از جعبه فیوز تا کلید کولر، از ۳ رشته سیم شماره ۲٫۵ استفاده کنید. از این سه رشته سیم یکی برای فاز است، یکی برای نول و یکی برای ارت می باشد. از کلید کولر تا خود کولر یک کابل ۱٫۵* ۵ مفتولی نصب کنید. از این ۵ رشته سیم یکی برای نول، یکی برای تند، یکی برای کند، یکی برای پمپ و یکی برای ارت است.


پس در کل در داخل کلید کولر “۲ لوله برق” وجود دارد، که از داخل یکی از این لوله ها ۵ رشته سیم آمده (و اگر ساختمان ارت نداشته باشد کلاً ۴ رشته سیم آمده است) و از داخل یکی از لوله ها هم ۳ رشته سیم (و اگر ساختمان ارت نداشته باشد ۲ رشته سیم دارد). با این توضیح مدار سیم کشی و اتصال کولر آبی را ترسیم می‌کنیم.

پس اگر سیستم برقکشی منزل شما ارت ندارد. سیم های زرد رنگ را در مدار بالا در نظر نگیرید.


کلید کولر :
کلید کولر آبی در واقع از سه کلید تشکیل شده است :

  • یک کلید یک پل برای واتر پمپ
  • یک کلید یک پل برای موتور
  • و یک کلید تبدیل برای دور تند و کند


نکته:
سیم نول برای کلیدهایی که مجهز به چراغ هستند به سوکت نول پشت کلید متصل می شود.  می توان سیم نول کولر و نول اصلی برق منزل را بدون اینکه به سوکت پشت کولر متصل کنیم , به هم وصل کرد.

در واقع نیازی به اتصال سیم های نول به کلید نیست. که در این حالت البته چراغ کلید کار نخواهد کرد.

برای تعمیرات کولر آبی هم می توانید از صفحه تعمیرات کولر آبی کمک بگیرید.


سیم کشی کولر آبی:

سیم کشی کولرآبی یکی از مواردی است که مهندسین برق به آن تسلط دارند. برای سیم کشی کولر آبی از جعبه فیوز تا کلید آن از سه رشته سیم 5/2 استفاده می کنیم ، یکی برای فاز یکی برای نول یکی برای ارت.


فاصله بین خود کولر تا کلید کولریک سیم 5/1 متر پنج مفتولی نیاز دارد، که یکی برای نول یکی برای تند یکی برای کند یکی برای پمپ و یکی برای ارت است. اگر سیستم برقکشی بدون ارت است ، سیستم برقکشی آن فرق می کند.

کلید کولرآبی از سه کلید تشکیل شده که شامل: یک کلید برای واتر پمپ ، یک کلید برای موتور و یک کلید برای تغیر دور تند و کند. کولری است که با تبخیر آب باعث خنک شدن هوا می شود.در این نوع کولر، آب به وسیله الکتروپمپ از تشک پایینی به سمت ناودان ها در بالای پوشال رانده می شود ، در این هنگام ها روی پوشال می ریزد و پوشال هارا خیس می کند. الکتروفن هوارا از بین پوشال های خیس عبور می دهد و به سمت کانال کولر هدایت می کند.

عبور هوا از روی پوشال ها باعث تبخیر شدن آب می شود. آب برای تبخیر شدن گرمای هوای جعبه بیرونی کولر را جذب می کند و باعث خنک شدن هوا می شود.


برای نصب , تعمیر و جاگذاری کولرهای آبی و گازی می توانید از سایت تاسیسات سرویس کمک بگیرید. 


سیم کشی کولر گازی:

برای انجام سیم کشی کولر گازی نیاز به نقشه برق کولرگازی است. کولری است که گاز را به مایع و مایع را به گاز تبدیل می کند. این نوع کولر شامل : کولرهای یک تکه یا پنجره ای ، کولرهای دوتکه (اسپیلت) ، کولرهای پروتال (قابل حمل) ، کولرهای ایستاده ، کولرهای سقفی ، کولرهای داکتی و کولرهای چندشعبه می شود.


این کولر به سرعت از گرمای محیط می کاهد و تهویه خوب و مطبوعی ایجاد می کند. رطوبت را افزایش نمیدهد و مناسب برای محیط های شرجی است ، مصرف انرژی آن از کولرهای آبی بیشتراست. اگر کولرگازی شما کار نمیکند احتمالا سیم های برق ورودی کولر گازی مشکل دارد.


برای سیم کشی کولر گازی بهتر است از سیم 5/12 استفاده شود ، دقت کنید که از سیم های چسب خورده استفاده نکنید زیرا سیم برق دچار گرمای زیادی می شود که بسیار خطرناک است.
 
+ نوشته شده توسط Rezamiri در ، ۲۸ بازدید ، بدون دیدگاه
موضوعات: تعمیر کولر و چیلر و شوفاژ
برچسب‌ها: سیم کشی کولر آبی، سیم کشی کولر گازی، نقشه سیم کشی کولر آبی، نقشه سیم کشی کولر، مدار سیم کشی کولر آبی
هیچ نظری برای این نوشته وجود ندارد، شما اولین نظر را بنویسید ...
 captcha 
 
نوشته‌های اخیر
نظرات اخیر برای نوشته‌ها