تبلیغات

انواع روش های جوشکاری

۰
انواع روش های جوشکاری
به اطرف خود بنگرید. انرژی ها، ساختمان ها، وسائط نقلیه، لوازم خانگی، زیورآلات و سایر موارد. در تولید و یا ساخت بسیاری از آنچه ملاحظه می کنید و یا از اثرات آنها بهره مند می شوید، یک یا چند فرایند جوشکاری به کار گرفته شده است.

به اطرف خود بنگرید. انرژی ها، ساختمان ها، وسائط نقلیه، لوازم خانگی، زیورآلات و سایر موارد. در تولید و یا ساخت بسیاری از آنچه ملاحظه می کنید و یا از اثرات آنها بهره مند می شوید، یک یا چند فرایند جوشکاری به کار گرفته شده است.

جوشکاری از روش های اصلی اتصال مواد فلزی و غیرفلزی است و مشکل بتوان دنیای کنونی را بدون آن تصور نمود. صنعت جوشکاری به عنوان یکی از صنایع پایه، نقشی موثر در پیشرفت‌های صنعتی داشته است.


جوشکاری چیست؟

جوشکاری فرایندی است خاص که توسط آن دو فلز همجنس یا غیرهمجنس، با استفاده از فلز مصرفی یا بدون آن و با استفاده از ذوب یا بدون آن به صورت موضعی در هم آمیخته و به شکل دائم به یکدیگر متصل می شوند.


جوشکاری همچنین یکی از فرایندهای اتصال دائمی قطعات (فلزی یا غیرفلزی)، به روش ذوبی یا غیر ذوبی، با به‌کارگیری یا بدون بکارگیری فشار، با استفاده یا بدون استفاده از ماده پرکننده می‌باشد.


یکی از نیارهای مردم که خدمات جوشکاری هست باید توسط شخیص یا تیمی انجام شود که حرفه ای و کاربلد باشند.

اگر شما  کار جوشکاری را به کسی بسپارید که تجربه کافی در امر جوشکاری سیار را نداشته باشد مطمئن باشید مشکلات زیادی در سیستم ساخت و ساز رخ خواهد داد.

یکی از سایتهایی که در امر جوشکاری و آهگری سیار فعالیت می کنید سایت تاسیسات سرویس می باشد.

این سایت هر گونه خدمات کوچک و بزرگ در  رابطه با جوشکاری را انجام می دهد.

برای دسترسی به خدمات جوشکاری از طریق سایت تاسیسات سرویس می توانید وارد صفحه جوشکاری سیار در تهران شوید.

اگر در منطقه خاصی از تهران سکونت دارید و یا نیاز به خدمات جوشکاری سیار دارید سایت تاسیسات سرویس تمامی مناطق تهران را تحت پوشش قرار داده است.

فرایندهای جوشکاری به دو دسته اصلی تقسیم می‌شوند: فرایندهای جوشکاری ذوبی و فرایندهای جوشکاری غیر ذوبی

جوشکاری با الکترود دستی پوشش دار (SMAW)

روش جوشکاری با الکترود دستی پوشش دار که به آن SMAW نیز گفته می‌شود، یکی از متداول‌ترین روش‌های اتصال فلزات است. در این نوع جوشکاری، جوشکار از یک دسته جوشکاری استفاده می‌کند. این دسته یک قوس الکتریکی بین دسته و فلز مورد نظر ایجاد می‌کند که موجب ذوب شدن فلز و شکل گرفتن آن می‌شود.


فرایندهای جوشکاری ذوبی

فرایندهای جوشکاری ذوبی (Fusion Welding)، به فرایندهایی اطلاق می شود که اتصال فلزات پایه به کمک ذوب آنها صورت می گیرد. به عبارت دیگر از طریق ذوب لبه یا سطح قطعات و ایجاد امتزاج موضعی، اتصال انجام می شود. این گروه از فرآیندها نه تنها جهت اتصال فلزات بلکه برای پلاستیک ها و سرامیک ها نیز کاربرد داشته و گاه تحت عنوان جوشکاری امتزاجی نیز شناخته می شود.


به صورت کلی، ۵ نوع روش جوشکاری در صنعت وجود دارد:

جوشکاری قوس الکتریکی
جوشکاری گاز اکسیژن
جوشکاری مقاومتی
جوشکاری حالت جامد
انواع متفرقه


جوشکاری SWAM چه کاربردی دارد؟

جوشکاری SWAM به دلیل قدرت و مقاومت بالایی که دارد اغلب برای کارهای ساخت و ساز استفاده می‌شود. از این روش برای جوشکاری فلزات خیلی سخت و ضخیم همانند چدن استفاده می‌شود. در واقع هر چیزی را که با سایر روش‌های جوشکاری نتوانید ذوب و ترکیب کنید با این روش خواهید توانست


انواع جوشکاری قوس الکتریکی

جوش‌کاری اتمی هیدروژن

در این فرآیند، دو نوع الکترود فلزی استفاده می‌شود. این دو الکترود در فضایی مملو از هیدروژن عملیات جوش کاری را انجام می‌دهند.


جوش‌کاری فلزی بدون پوشش

الکترودها در این فرآیند به طور کامل مصرف می‌شوند و پس از فرآیند، باید از الکترودهای جدید استفاده کرد. در این نوع از جوش، از هیچ گاز پوششی استفاده نخواهد شد.


همچنین در مطلبی درباره اشتباهات جوشکاری نیز در سایت تاسیسات سرویس مطالب خوبی گفته شده هست.

می توانید از اینجا وارد این سایت شوید و اطلاعات بیشتری را دریافت کنید.


جوش قوس کربنی

در این نوع از جوشکاری از الکترودهای کربنی استفاده می‌شود. برخی اوقات و در فرآیندهای خاص نیز از مس در این نوع جوش استفاده می‌شود.


جوش قوس الکتریکی با پوشش پودر

این نوع جوش مانند جوش کاری بدون پوشش است. با این تفاوت که از پوششی پودری در الکترودها استفاده می‌شود.جوش قوس الکتریکی با پوشش گاز (GMAW یا MIG)

این فرآیند نیز مانند جوشکاری بدون پوشش است البته از گاز مخصوص برای پوشش مواد و قطعات استفاده می‌شود. جوشکاری آرگون یکی از انواع متداول جوشکاری با محافظت گاز است.جوش کاری تنگستن گاز (GTAW یا TIG)

الکترودهای این نوع از جوشکاری، مصرفی نیستند و فرآیند آن آهسته است. البته دقیق‌ترین جوش‌ها را می‌توان با استفاده از این روش انجام داد. صنایع هوا فضا یکی از کاربردهای جوش کاری تنگستن هستند.جوشکاری قوس پلاسما

این جوشکاری شبیه به جوش تنگستن است و سطوحی بسیار با کیفیت تولید می‌کند. کاربرد عمده جوش قوس پلاسما در صنایع لوله سازی و ابزارسازی است.


جوشکاری همراه با پوشش فلزات

ان نوع از جوش از الکترودهای مصرفی استفاده می‌کند. منتها جریان پیوسته پودر در این فرآیند، آن را از تماس با سطح هوا حفظ می‌کند.

اگر نیاز به اطلاعات بیشتری درباره جوشکاری دارید می توانید از سایت ویکی پدیا کمک بگیرید.

جوشکاری قوسی با گاز محافظ (GMAW/MIG)

به این نوع جوشکاری، جوشکاری با گاز بی اثر فلزی یا (MIG) نیز گفته می‌شود. جوشکاری MIG شامل یک حباب گاز محافظی می‌شود که از جوش در برابر هوای محیط محافظت می‌کند. این نوع جوشکاری نیازمند یک ولتاژ ثابت و منبع انرژی مستقیم است و اغلب در جوشکاری صنعتی مورد استفاده قرار می‌گیرد.انواع جوشکاری مقاومتی

جوش نقطه‌ای مقاومتی

این نوع از جوشکاری در صنعت خودرو و هوافضا استفاده می‌شود. در این فرایند از دو الکترود نوک تیز برای اتصال دو یا چند قطعه که عموما ضخامت کمی دارند استفاده می‌شود.


جوش درز مقاومتی

این نوع از جوشکاری یکی از متداول‌ترین روش‌های اتصال قطعات است. در این فرایند از دو الکترود رول شکل استفاده می‌شود که اعمال فشار و جریان را به صورت توامان انجام می‌دهند.


جوش آپست

در این نوع از جوشکاری، دو سطح که قرار است در لبه‌ها به هم متصل شوند، تا دمایی مشخص گرم می‌شوند و با فشار زیاد به یکدیگر متصل می‌شوند. فرآیند گرم شدن به کمک مقاومت و جریان الکتریکی ایجاد می‌شود.


جوشکاری تیگ (TIG Welding)

در این روش از انواع جوشکاری که به آن GTAW نیز گفته می‌شود، از یک الکترود تنگستن غیرمصرفی برای گرم کردن ماده و ذوب شدن آن استفاده می‌شود. برخلاف روش GMAW، در این روش جوش از یک نوع فلز ساخته می‌شود، چرا که هیچ فلز پرکننده‌ای برای جوش وجود ندارد. هرچند، برای اینکه بتوانید از این روش جوشکاری برای فلزات مختلفی استفاده کنید می‌توانید یک میله دیگر به آن اضافه کنید تا مواد فیلر را برایتان مهیا کند.


فرایندهای جوشکاری حالت جامد

فرایندهای جوشکاری حالت جامد (Solid State Welding)، شامل فرایندهایی است که اتصال فلزات پایه از طریق ایجاد حرارت در آنها تا سطح خمیری شدن و یا به روش های دیگر مانند فشار صورت می‌گیرد. منبع انرژی در این گروه از فرایندها می تواند الکتریکی، شیمیایی و یا مکانیکی باشد.

براساس استاندارد AWS A3.0، فرایند جوشکاری القایی (IW) نمونه ای از فرایندهای جوشکاری حالت جامد با منبع انرژی الکتریکی، فرایند جوشکاری انفجاری (EXW) مثالی از این فرایندها با منبع انرژی شیمیایی و فرایند جوشکاری اصطکاکی (FRW) نمونه ای از این فرایندها با منبع انرژی مکانیکی می باشد.


جوشکاری با قوس الکتریکی (Arc Welding)

این روش بسیار شبیه به جوشکاری MIG است. در هر دو از یک سیم مصرفی استفاده می‌شود که به طور مداوم تغذیه می‌شود تا عمل جوشکاری انجام شود. اینجاست که این دو با هم تفاوت دارند.

در جوشکاری قوسی که به آن flux-cored نیز گفته می‌شود، سیم استفاده شده یک هسته گداختنی دارد که یک گاز محافظ اطراف جایی که جوشکاری می‌کنید تولید می‌کند. این در حالیست که در جوشکاری به روش MIG نیاز به منبع گاز خارجی دارید.فرایندهای جوشکاری مقاومتی

در جوشکاری مقاومتی برای ایجاد آمیزش از فشار و گرما استفاده می‌شود. گرما به‌دلیل مقاومت الکتریکی قطعات کار و تماس آن‌ها در فصل مشترک به‌وجود می‌آید. پس از رسیدن قطعه به‌دمای ذوب و خمیری فشار برای آمیخته دو قطعه به‌کار می‌رود. در این روش فلز کاملاً ذوب نمی‌شود.

گرمای لازم از طریق عبور جریان برق از قطعات به‌دست می‌آید. روش‌های جوشکاری مقاومتی عبارت‌اند از:

جوش نقطه‌ای
درز جوشی
جوش تکمه‌ای
با استفاده از قالب


جوشکاری با برق مستقیم(DC)

در این نوع جوشکاری جوشی مقاوم تر و توپرتر حاصل می‌شود و باید اسکلت‌های فلزی ساختمان‌ها با همین برق جوشکاری شود.

برای تولید این نوع برق معمولاً به ۲ طریقه عمل می‌نمایند طریقه اول آن است که برق متناوب شهری را با دستگاهی به نام رکتی‌فایر (rectifier) یا یکسوکننده به برق متوالی تبدیل می‌کنند این دستگاه را که جوشکاران به آن دینام می‌گویند به برق شهر وصل نموده و از آن استفاده می‌کنند.


راه دیگر برای ایجاد برق متوالی استفاده از دستگاه‌های تولید برق می‌باشد این دستگاه‌ها که در اصطلاح جوشکاران به موتور سیار مشهور می‌باشد دارای موتوری است که به یک دینام تولید برق متوالی متصل است موتور که قوه محرکه دستگاه است با بنزین یا گازویل کار می‌کند در این جوش کاری قطب منفی به قطعه‌ای که می‌باید جوشکاری شود وصل می‌گردد و قطب مثبت را به الکترود جوشکاری وصل می‌کنند و از نزدیک کردن این دو قطب به همدیگر قوس الکتریکی با ۳۵۰۰ درجه حرارت تولید می‌شود که این حرارت موجب ذوب شدن و در نتیجه اتصال قطعات به یکدیگر می‌گردد.
+ نوشته شده توسط Rezamiri در ، ۱۹ بازدید ، بدون دیدگاه
موضوعات: خدمات جوشکاری سیار تهران و البرز
برچسب‌ها: جوشکاری، جوشکاری سیار، جوشکاری سیار تهران، اشتباهات جوشکاری، انواع جوشکاری
هیچ نظری برای این نوشته وجود ندارد، شما اولین نظر را بنویسید ...
 captcha 
 
نوشته‌های اخیر
نظرات اخیر برای نوشته‌ها