تبلیغات

دلایلی که نباید از لوله کشی ارزان استفاده کرد

۰
دلایلی که نباید از لوله کشی ارزان استفاده کرد

یکی از بیشترین ابهامات موجود در تاسیسات مکانیکی ساختمان ها برای مالکین بخصوص تفاوت قیمت های عجیب لوله کشی  که گاها تا دو برابر کمتر هم توسط برخی از مجریان اعلام می شود. اما هیچ گاه یک مهندس تاسیسات و یا مهندس ناظر با وجدان اجازه استفاده از لوله کشی ارزان قیمت را نمی دهد.

دلایل مختلفی باعث می شود تا قیمت لوله کشی تحت تاثیر قرار بگیرد ولی وقتی پای ادعای مجریان بی سواد به میان بیاید که ادعای تمام کردن کار با کیفیت بالا را دارند موضوع کمی گیج کننده می شود. در این مقاله به دلایل لوله کشی ارزان خواهیم پرداخت و اینکه چرا نباید اطمینان کرد.
به چه دلیل قیمت لوله کشی ها اینقدر با هم تفاوت دارد؟

احتمالا اگر شما هم از جمله افرادی باشید که خواهان انتخاب یک فرد لوله کش برای اجرای سیستم لوله کشی آب در ساختمان خود هستید با قیمت های مختلفی مواجه شده اید.


از دیدگاه تخصصی ولی ماجرا متفاوت است. هر گاه با قیمت لوله کشی ارزان قیمت مواجه شدید بدون تردید باید به جنبه هایی از موضوع مشکوک شوید.

به عقیده کارشناسان و مهندسین بزرگ تاسیسات ایران قیمت ارزان برای لوله کشی ساختمان به دلایل زیر اتفاق می افتد:


نداشتن تجربه کاری کافی
تاسیسات ساختمان همانند استخوان بندی اساسی ساختمان می ماند. هر گاه بدون تفکر در خصوص اجرای هر یک از رایز ها و یا خطوط لوله کشی اقدامی صورت بگیرد متعاقبا باید تلفات و یا اشتباهات این محاسبه بر پیکره ساختمان در ابعاد دیگر خود را نشان بدهد.

بسیاری از افرادی که وجهه کافی و اعتبار لازم را برای اجرای امور تاسیسات ندارند و به معنای واقعی کلمه تجربه حتی بسیار کمی در این حوزه دارند تنها در راستای گرفتن کار و بهبود رزومه کاری خود اقدام به قبول لوله کشی ساختمان ها می کنند و بدون اینکه حتی متوجه باشند ضربات جبران ناپذیری به پیکره ساخت وارد می کنند.

این افراد تنها با چند بار اجرای لوله کشی و به تفکر اینکه لوله کشی تنها سر هم کردن تعدادی لوله و اتصالات است اقدام به قبول کار شما می کنند و پس از اینکه با شما توافق کردند هر بار نه تنها در اجرای برنامه خود با مشکل مواجه می شوند بلکه تجربه ثابت کرده به کرات نقشه و طرح های خود را تغییر می دهند و این موضوع باعث بالا رفتن ضایعات و تلفات لوله های شما خواهد شد.اشتباه در طراحی لوله حمام که باعث خرابی دیوار برای اصلاح شده است

حتی متاسفانه بسیار دیده می شود که برخی از افراد کاردان و با تجربه هم پس از عقد قرار داد با شما کار را به دیگران واگذار می کنند و خود تنها پس از اتمام کار و برای تسویه حساب دوباره به شما سر خواهند زد.

اگر از افراد متبحر ولی پرمشغله استفاده میکنید مراقب واگذاری کار و عدم نظارت آنها باشید

نداشتن توانایی در خواندن نقشه تاسیسات، ایجاد ضایعات زیاد، استفاده از ابزار نامناسب، کند بودن کار، تداخل کار با سایر نقشه های ساختمان و ... از مشخصه های این افراد است.

استفاده از اجناس و نهایتا کار بی کیفیت
این یک حقیقت است متاسفانه که برخی از پیمانکاران و یا مجریان تاسیسات سود خود را در استفاده از اجناس بی کیفیت جستجو می کنند. این افراد با عقد قرارداد با شرکت ها و کارخانجات و یا توزیع کننده های جنس بی کیفیت به منظور فروش بیشتر آنها اغلب سود خود را از آنها دریافت می کنند.

این افراد عمدتا توجهی به کار مشتری خود ندارند و به دلیل نداشتن تعهدات کافی و لازم آگاهانه و یا ناآگاهانه اقدام به استفاده از لوله هایی در ساختمان می کنند که طول عمر کمی دارد و یا اصلا کیفیت خوبی ندارد.

در نظر داشتن باشید بیشترین آسیب به ساختمان و پس از اینکه زندگی در آن آغاز شد را همین تجهیزات و لوله های بی کیفیت به ساختمان ها می زند.

 


لوله های یا کیفیت 5 لایه به راحتی با دست بدون شکستن خم می شوند

بسیار دیده ایم که افرادی که تنها چند ماه در یک ساختمان زندگی می کنند مرتبا از افت فشار، گرفتگی لوله ها، بوی بد و نامطبوع آب شرب، فشار کم آب و یا حتی نشتی آب شکایت دارند و آنقدر این موضوع ادامه پیدا می کند که مجبور به تعویض سیستم لوله کشی خانه می شوند.

کارخانه های داخلی و خارجی زیادی اقدام به تولید اجناس و لوله های با کیفیت های متفاوت می کنند که در این بین استفاده از بهترین تجهیزات و لوله ها بدون شک قیمت تمام شده بیشتری برای مجری و صاحب خانه به همراه خواهد داشت.

در نتیجه کارخانه و یا فروشنده به منظور سود بیشتر و فروش محصولات با مجریان بی انصاف وارد معامله شده و بیشتر سود این افراد از طریق کار با این لوله ها و اتصالات است و به همین دلیل برخی از مجریان قیمت پایین لوله کشی می دهند.


قبل از انتخاب لوله خوب تحقیق کنید.

هزینه ی نگهداری لوله ی بی کیفیت، بیشتر از قیمت خرید لوله با برندهای معتبر می باشد!!!

نبود سرعت عمل کافی
سرعت انجام کار تاسیسات ساختمان مانند لوله کشی آب و فاضلاب باید منطقی باشد. اینکه سرعت عمل را به عنوان یک پارامتر مثبت ارائه کنیم تنها زمانی قابل قبول خواهد بود که کار بصورت تیمی و گروهی انجام شود.

متاسفانه دیده شده که برخی از مجریان تاسیسات حتی با وجود اینکه سابقه زیادی هم در کار دارند باز کار را به تنهایی و یا تنها با یکی دو نفر دیگر انجام می دهند. این کار باعث از دست دادن فرصت و زمان برای شما خواهد شد.انجام کار تاسیسات بصورت تیمی

این مجریان با صرف زمان زیاد وقتی تنها سود خودشان در کار باشد و نیاز نباشد از درآمد خود با کسی شریک شوند نیازی هم نیست خیلی به کار سرعت بدهند حتی اگر کار را خوب انجام دهند.

این بر خلاف ادعای مهندسین تاسیسات است. تاسیسات یک کار گروهی و تیمی است و وقتی کار بصورت تیمی انجام شود سرعت کار بسیار بالاتر خواهد رفت. در پروژه های تیمی هر فرد مسئولیت و وظیفه خود را انجام می دهد.

این کار باعث می شود تا هر فرد مسئولیت کار خود را بر عهده داشته باشد و در صورت خرابی و یا بروز مشکل این تیم و یا فرد مجری آن قسمت هستند که باید پاسخگو باشند. از این رو در انجام کار خود دقت بیشتری خواهند کرد.

سرعت منطقی در اجرای تاسیسات باعث پایین آمدن هزینه ها هم برای شما  و هم گروه تاسیسات مجری کار می باشد. ضمن اینکه گروه های تاسیساتی اغلب تجهیزات و امکانات اجرایی بهتری دارند که همین امر در پیشرفت کار بسیار موثر خواهد بود و باعث می شود کار بهتر تمام شود.نبودد پشتوانه کافی و تعهدات لازم
یکی از اصلی ترین دلایلی لوله کشی ارزان قیمت نبود پشتوانه و تعهدات کافی است. بسیاری از افراد به دلیل اینکه نیازی به پشتیبانی کار خود ندارند خیلی راحت کارهایی را قبول می کنند که گاها از عهده آنها خارج است.

ولی با استفاده از انواع ترفندها و کلکها کار را جمع می کنند، پول خود را دریافت می کنند و اصلا هم پاسخگوی شما دیگر نخواهند بود و هر بار که از آنها دلیل مشکلی را بخواهید فوراً بد بودن کیفیت لوله ها و یا اتصالات و یا مشکلات ثانویه دیگر دلیل آن خواهند بود و این فرد دیگر حاضر به قبول اشتباهات خود نخواهد شد.

این افراد عمدتا قرار دادی با شما نخواهند داشت و بدون اینکه تعهدی به شما بدهند کار را انجام می دهند. در نظر داشته باشید که لوله کشی یک فرآیند اجرایی چند مرحله ای است.  شرکت های بزرگ تاسیساتی به خوبی بر این امر واقف هستند. خود موضوع لوله کشی تنها یک بخش از امور اجرایی لوله کشی خواهد بود

پس از اینکه لوله کشی فاضلاب و زیر کار آب گرم و سرد بر اساس قواعد کار انجام شد باید لوله کش و یا شرکت تاسیساتی کار را برای انجام عملیات های بعدی تست کند و به شما تحویل دهد. سپس مرحله دوم کار باید انجام شود که مربوط به لوله کشی های گرمایش از کف ، شوفاژها و ... است و باز هم موظف به تست لوله ها باید باشد.


نمونه قرار داد لوله کشی

در نهایت پس از انجام تمامی ریزه کاری های ساختمان باید برای نصب شیرآلات و تست نهایی مجری و یا شرکت تاسیساتی اقدام نماید. اینکه کار لوله کشی زیر کار خود را به فردی بدهید و مرحله دوم را به فردی دیگر نشان دهنده عدم تعهدات مجریان است.

همیشه کار خود را از صفر تا صد از یک تیم تاسیساتی معتبر بخواهید تا در صورت بروز هرگونه مشکل احتمالی در دسترس و پاسخگوی شما باشد.


عدم اجرای لوله کشی بر اساس ضوابط و استانداردهای قانونی

موضوع اجرای تاسیسات ساختمان مانند لوله کشی باید براساس نقشه تاسیسات مهندس تاسیسات ساختمان اجرا شود.

تبعیت از این دستورالعمل ها و روش های استاندارد کار چندان ساده ای نیست. برخی از افراد بدون توجه به این موضوع و با دیدگاه خود تنها کار را برای شما انجام می دهند و هیچ یک از استانداردهای مورد تاکید مهندسین را برای شما انجام نمی دهند.

البته شاید این موضوع به نبود تعهدات که در قسمت قبل اشاره شد بازگردد ولی از این بابت که باید اصول تاسیسات ساختمان رعایت شود در بندی مجزا دیده شد.

نوع لوله کشی، جنس لوله ها، مسیر های لوله کشی، ارتفاعات و میزان عمق لوله ها، محل نصب و قرار دادن شیرآلات، عدم افتادگی روی هم لوله ها، شیب مناسب لوله کشی، استفاده از تجهیزات و رایزرهای بای پس و هواکش ها ( ونت)، اصول نقشه کشی و طراحی شبکه ها و .... از مهم ترین موضوعاتی هستند که باید تیم تاسیساتی به آنها واقف و الزام شود.نمونه ای از نقشه طراحی لوله کشی گرمایش از کف یک ساختمان

اگر یک سیستم لوله کشی در نقطه کور اجرا شود در صورت نیاز به تعمیر لوله کشی مشکلات زیادی گریبان گیر صاحب خانه خواهد شد. موضوعی که به شدت در خانه های مختلف دیده می شود.

عدم توجه به استاندارد های لوله کشی باعث بالا رفتن ریسک اجرا و بخصوص تعمیرات لوله کشی پس از اتمام کار می شود.

چرا باید شرکت های تاسیساتی را برای لوله کشی ساختمان انتخاب کرد؟

همانگونه که گفته شد تاسیسات در حکم استخوان بندی ساختمان هستند.  اهمیت اجرای تاسیسات و لوله کشی در ساختمان کمتر از اجرای فونداسیون ساختمان نیست.  

داشتن شخصیت حقوقی: همیشه سعی کنید برای لوله کشی ساختمان خود از شرکت ها و گروه های تاسیساتی استفاده کنید. شرکت های ساختمانی شخصیت حقوقی دارند و به مشتریان خود تعهدات لازم را می دهند.


بستن قرارداد: آنها خود با شما قرار داد امضا خواهند کرد و در زمان اجرای کار لوله کشی بهترین مصالح و اتصالات را استفاده می کنند زیرا در درجه اول اعتبار و شخصیت خودشان برای خودشان اهمیت دارد . آنها به هیچ عنوان با استفاده از قطعات و اتصالات و لوله های بی کیفیت اعتبار خود را زیر سئوال نمی برند.

پایبندی به تعهدات: به منظور دریافت رتبه بهتر در بین سایر شرکت های تاسیساتی همواره به دنبال ارائه قیمت های واقعی و خدمات پس از اجرای مناسب به مشتریان خود هستند. وقتی با شما قرار داد امضا می کنند تعهدات لازم را به شما می دهند و این موضوع باعث می شود در اجرای لوله کشی تمامی اصول را به یاد داشته باشند.

آموزش حین خدمت کارکنان: شرکت ها و گروه های تاسیساتی از تیم های آموزش دیده و دوره دیده استفاده می کنند و اگر کمی شناخته تر شده باشند با برنامه ریزی دوره های آموزشی مرتبا دانش مجریان خود را به روز نگه می دارند.

اجرای پروژه های بزرگ از روی نقشه: مشخصه اصلی دیگر شرکت ها و گروه های تاسیساتی این است که بدون وجود نقشه تاسیسات و بدون تایید مهندسین تاسیسات ساختمان کاری را انجام نمی دهند. آنها اصول و نقشه های ساختمانی را به خوبی درک می کنند و بهترین روش های اجرا را متناسب با دانش و تخصص خود برای لوله کشی استفاده می کنند.

کار تیمی و استفاده از افراد متخصص و متنوع: انجام کار تیمی و گروهی را با کیفیت فوق العاده بالا تنها در شرکت های تاسیساتی و گروه های تاسیساتی شاهد خواهید بود. آنها از نفرات تخصصی برای هر یک از اقدامات اجرای ساختمان استفاده می کنند و با ارائه کار تیمی پروژه شما را خیلی زود و با کیفیت بالا انجام خواهند داد.

مشاوره به مشتریان در خرید اجناس مورد نیاز تاسیسات: همانگونه که گفته شد رزومه و اعتبار این شرکت ها برای خودشان اولویت اصلی خواهد بود اما برخی از این شرکت ها برای اینکه بتوانند خدمات بهتری ارائه کنند و از اعتبار خودشان بهتر دفاع کنند به مشتریان خود مشاوره خرید می دهند.مشورت در خصوص اینکه کدام برند بهتر است، کدام برند مطمئن تر است و بهترین اتصالات کدام نوع اتصالات هستند. این مشاوره ها در راستای بالاتر بردن کیفیت کار خود شرکت می باشد که متعاقبا این موضوع باعث می شود کار صاحب خانه هم کیفیت فوق العاده بهتری پیدا کند.

خدمات پس از فروش: شرکت های تاسیساتی خدمات پس از اجرای بسیار معتبری دارند. انها پس از انجام کار هم مشتریان خود را تنها نمی گذارند و تا چندین سال کار خود را بیمه و ضمانت می کنند و هر گونه ایراد و مشکلی را فورا و بدون بهانه عهده دار می شوند و سریعا به عنوان خدمات اجرایی خود انجام می دهند.

داشتن سوابق کاری: و از همه مهتر اینکه سوابق کاری مشتریان آنها در دسترس است و قبل از واگذاری کار به آنها میتوانید نمونه کارهایشان را بررسی و سپس پروژه ی خود را به آنها واگذار کنید.

در انتها باید خاطر نشان کرد که تیم ها و شرکت های تاسیساتی همواره بهترین انتخاب برای انجام امور تاسیسات شما خواهند بود. آنها رقابت سالم تری با هم دارند و مشتری مداری در اغلب این شرکت ها حرف اول را می زند.

در نظر داشته باشید که شرکت های تاسیساتی و گروه های تاسیساتی با توجه به گروهی بودن و تیمی بودن کارشان به هیچ عنوان کار شما را بر زمین نخواهند گذاشت و همین موضوع باعث می شود کار شما بدون وقفه انجام شود.

منبع: تاسیسات 24
+ نوشته شده توسط Rezamiri در ، ۲۶ بازدید ، بدون دیدگاه
موضوعات: لوله کشی آب ساختمان
برچسب‌ها: لوله کشی آب، لوله کشی، لوله کشی آب تهران، لوله کشی آب ساختمان
هیچ نظری برای این نوشته وجود ندارد، شما اولین نظر را بنویسید ...
 captcha 
 
نوشته‌های اخیر
نظرات اخیر برای نوشته‌ها