تبلیغات

ارزیابی فنی مخارج تعمیرات و حفظ

۰

برای برنامه­ ریزی فعالیت­ ها و نیروی کاری کارها مهندسی و هزینه مراقبت و تعمیرات اضطراری است هدف ها آن در سال آتی هنگام بودجه­ بندی معین و گزینش گردد.

این هدف ها می‌تواند اجرای برنامه حفظ و تعمیرات , کامل شدن پروژه­ های منحصر به فرد و اجرای تعمیرات کلی برنامه ­ریزی شده را در بر گیرد .

با تأکیدی که همواره بر استعمال از حفظ و تعمیرات پیشگیرانه دارا هستند و مهم­ترین مزیت آن­ها را معلوم بودن دوره و طرز انجام کار ذکر می­نمایند , ضرورت باز‌بینی و تجزیه و آنالیز فنی – اقتصادی کارها حفظ و تعمیرات را در هریک از روش­های معمول آن , امری اجتناب­ ناپذیر می­ سازد . چه فقط از این طرز می­توان به یک نظام محافظت و تعمیرات سنجیده و منطقی دست یافت .

ضمناً بایستی بدین نکته هم همواره اعتنا داشت که‌این نوع قواعد کلی , از لحاظ جنبه­ های اجرایی در واحدهای صنعتی و خدماتی متفاوت , احتمال دارد با تفاوت­هایی مطرح باشند , این تفاوت­ها مخصوصا به بعدها کارها مهندسی مراقبت و تعمیرات آن واحد صنعتی یا این که خدماتی رابطه می­یابند .

جهت تجزیه و ارزیابی فنی – اقتصادی عملیات راهبری , مراقبت و تعمیرات , کاهش منابع تخصیص داده شده به تعمیرات اتفاقی و اصلاحی و ارتقاء منابع تخصیص داده شده به تعمیرات پیشگیری برنامه­ ریزی شده , هزینه­ ها را می­توان به شرح تحت طبقه ­بندی نمود :

 • هزینه­ های ماهیانه و سالیانه محافظت و تعمیرات
 • هزینه­ های ماهیانه و سالیانه راهبری
 • هزینه­ های تعمیرات کلی ( اصلی ) به تفکیک برای هر دستگاه
 • هزینه­ های مرمت
 • هزینه­ های پیش­بینی نشدهشیوه ارزیابی هزینه­ های یک ساعت کار تعمیراتی
گویا است هزینه یک ساعت کار تعمیراتی فقط مرتبط با حقوق مستقیمی که به کارگران فنی , استادکاران و تکنسین­های مراقبت و تعمیرات پرداخت می­شود نبوده , بلکه گونه های هزینه­ های سرپرستی , کارشناسی , کارگران بی آلایش , هزینه ­ها و مصارف همگانی , هزینه­ های استهلاک ابزار و اثاثیه مورد به کار گیری , و بقیه هزینه ­های غیر بی واسطه مرتبط با نصیب محافظت و تعمیرات هم بایستی در بررسی هزینه انجام یک ساعت کار تعمیراتی ملحوظ باشد


هزینه­ یابی و برنامه ­ریزی میزان دارایی برای بخش محافظت و تعمیرات دربرگیرنده مورد ها ذیل می­باشد :

 • هزینه ماهیانه کارکرد نیروی انسانی به کار گرفته شده
 • هزینه ماهیانه مواد و قطعات یدکی استفاده شده
 • هزینه ­های ماهیانه استهلاک ابزار و اسباب و اثاث
 • هزینه­ های ماهیانه همگانی و متفرقه 
 • کل هزینه­ های ماهیانه حفظ و تعمیراتآنالیز دست اندرکاران استهلاک امکانات و دستگاه ­ها
 • کاهش قیمت به جهت فرسودگی و کهنه شدن
 • کاهش بها به جهت تغییر تحول خواسته­ ها از دستگاه ­ها و امکانات
 • کاهش بها به جهت پیشرفت­ های تکنولوژیکیضروری است کنار گذاردن امکانات و دستگاه ­ها در زمان­ های مطلوب با دقت به هزینه­ های جایگزینی و بهبود عملکرد مورد آنالیز قرار گیرد .

انگیزه از ارائه گزارش هزینه , تنظیم مدلی جهت بازنگری جنبه­ های متعدد کار ­های حفظ و تعمیرات می­ باشد , ضمناً ذخیره داده ها برای تجزیه و تحلیل­ های آتی را در بر دارااست .

سابقه هزینه ­های مراقبت و تعمیرات را نباید با سابقه فعالیت­ های اجرایی روی دستگاه ­ها و امکانات خطا کرد , گزارش هزینه ­ها را می­توان در فولدر نگاه داشت و برای تجزیه و ارزیابی ­های سابقه به آن برگشت کرد و یا این که با جستجوی مداوم در پی نقاطی که نشان دهنده رو به ارتقاء تعمیرات است , پرداخت .

با دقت به بالا رفتن هزینه ­ها و لزوم ارتقا دارایی سالیانه با یک نرخ منظم ( بستگی به عامل ها متفاوت دارااست ) رئیس مراقبت و تعمیرات می بایست به تامل یافتن روش­های مناسب­ خیس انجام کار , برنامه­ ریزی ظریف ­تر , به کار گیری مؤثرتر ار نیروی انسانی و مواد باشد , لذا در گزینش سیاست ­های باصرفه برای انجام تعمیرات پیشگیری , فقط ادله همت نمی­ تواند مورد مراعات قرار گیرد , بلکه واجب خواهد بود که به کارداران هزینه اعتنا شود .
+ نوشته شده توسط Rezamiri در ، ۱۵ بازدید ، بدون دیدگاه
هیچ نظری برای این نوشته وجود ندارد، شما اولین نظر را بنویسید ...
 captcha 
 
نوشته‌های اخیر
نظرات اخیر برای نوشته‌ها